KEPRNÍK + ŠERÁK

Ubytování Jeseníky - Gold linka 1

Šerák je snadno dostupný horský vrchol masivu Hrubého Jeseníku. Je přístupný po lanové dráze z obce a lyžařského střediska Ramzová. Lanovka se dělí na dva úseky: první Ramzová - Čerňava o délce 1459 m je čtyřsedačkový, horní úsek Čerňava - Šerák o délce 1810 m je pak už pouze dvousedačkový. Lanový dráha vás vyveze až na samý vrchol Šeráku (1351 m n. m.), odkud lze pokračovat pěšky nebo na běžkách po hlavní hřebenové magistrále nebo si zde můžete jen tak posedět v zdejší turistické chatě, kde je i restaurace s chutným menu.

Vrcholek Šeráku

Necelé 2 km od Šeráku se dostanete na další výrazný vrchol centrálních Jeseníků a tím je Keprník. Tato hora je se svými 1351 m nadmořské výšky čtvrtým nejvyšším vrcholem celého horského masivu Hrubého Jeseníku. Tato oblast je součástí Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník, která je od svého založení v roku 1903 nejstarší rezervací na území Moravy. Unikátní jsou zde především rostlinná společenstva vrchovišť s výskytem hořce tečkovaného nebo oměje šalamounku. Z ptactva je zde pak možno zahlédnout křivku, drozda či lindušku. Hojně navštěvovaná je i vřesová studánka.

S Keprníku je pak už snadné se dostat se dolů do údolí, kde se nalézá významný silniční přejezd Jeseníků a lyžařské turistického středisko Červenohorské sedlo (1013 m n. m.), které přes zimu patří k nejznámějším střediskům zimních sportů na Moravě.

https://www.ejeseniky.com/turistika/naucne-stezky/sedlo-serak

 

Zpět na tipy na výlety v Jesníkách