PRADĚD

Ubytování Jeseníky - Gold linka 1

Praděd je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku s vrcholkem 1491,3 metrů nad hladinou moře. Na samotném vrcholku se nalézá vysoká televizní věž s rozhlednou, která je v ostrém provozu již od roku 1980. Tato obdivuhodná stavba svého druhu byla navržena architektem Janem Liškou a její celková výška je 162 m, což znamená, že její špice se nalézá v největší výšce v České republice a to 1653 m n. m. Z jejího vrcholku je možné při dobrém počasí přehlédnout celý masiv Hrubého Jeseníku, Kralický Sněžník i Rychlebské Hory. Uvnitř věže pak naleznete nejvýše položenou restauraci v ČR a bufet s celoročním provozem. Pokud chcete zažít ranní rozbřesk na Pradědu, je možné se zde i ubytovat.

Praděd - televizní věž  Praděd z- letecký snímek

Za Pradědem pak naleznete chatu Švýcárna, která leží v nadmořské výšce 1304 m n. m. Původně to byla salaš a spravoval ji švýcarský bača (odtud její název). Nechal ji postavit kníže Alois II. Jozef z Lichtenštejna roku 1829. S rozvojem turistiky v 19. stol. byla salaš přestavěna na srubovou chatu, která tam stojí dodnes.

Z Karlova se na vrcholek Pradědu dostanete nejlépe po žluté nebo modré turistické značce přes horskou chatu Ovčárna, kde si můžete dát v klidu občerstvení a trochu si odpočinout. Cestou minete i mystikou opředené Petrovy kameny (1446 m n. m.). Neblaze prosluly díky čarodějnickými procesům na Jesenicku v 17. stol. a vyžádaly si spousty nevinných obětí. Celá pěší trasa z penzionu na vrchol Pradědu je dlouhá cca 20 km s převýšením 840 m.

 Souřadnice. 50°4′59″ s. š.,17°13′52″ v. d. 

 GPS: 50.0830764N, 17.2309767E 

https://hotelpradedvysilac.cz

Zpět na tipy na výlety v Jesníkách