ZLATÉ HORY

Ubytování Jeseníky - Gold linka 1

Město Zlaté Hory + Biskupská kupa + Kostel Panny Marie Pomocné

Zlaté Hory jsou atraktivní, ale trochu zapomenutá lokalita, nacházející se v samotném cípu Olomouckého kraje. Podhorská obec leží těsně při hranici s Polskem asi 25 km od města Jeseník. Před 2. světovou válkou celá lokalita náležela k Sudetům. Po válce a repatriaci sudetských Němců zpět do Německa byly Zlaté Hory osídleny převážně českými obyvateli, kteří zde žijí dodnes.

Zlaté Hory - lanovka Příčná Poutní kostel Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách

K hlavním památkám Zlatých Hor patří Městské muzeum a Radnice. V okolí Zlatých Hor se taktéž nacházejí zříceniny středověkých hradů Edelštejn, Leuchtenštejn a Koberštejn. Ve Zlatých Horách je významná dětská léčebna Edel respiračních onemocnění s krásným areálem a přilehlým parkem s dětským hřištěm a "tělocvičnou pod širým nebem", kde se každoročně konají umělecká sympózia, jako je řezbářský mítink Zlatá Hoblina. Ve své době zde pobýval i spisovatel Franz Kafka.

Rozhledna Biskupská kupa ve Zlatých Horách

Město je rovněž známé těžbou zlata, podle kterého dostalo jméno. S tím souvisí skanzen Zlatorudné mlýny, kde se pořádají mistrovství světa v rýžování zlata. Zlaté Hory jsou také významné poutní místo s kostelem Panny Marie Pomocné a křížovou cestou, která je hojně navštěvovaná poutníky z ČR. Na vrcholu Biskupské Kupy (890 m n. m.) na hranicích s Polskem se nalézá stejnojmenná rozhledna s výhledem na Zlatohorskou vrchovinu, masiv Jeseníků a na polská jezera (Otmuchovské a Nyské).

 GPS: 50.2637981N, 17.3960175E 

http://zlatehory.cz 

 

Zpět na tipy na výlety v Jesníkách