Jeseník

Město Jeseník + Priessnitzovy léčebné lázně + Rozhledna Zlatý Chlum

Slezské město Jeseník je kulturní, dopravní i turistickou tepnou jesenického kraje. Leží v samotném srdci nádherných hor - Hrubého Jeseníku a je vzdálené cca 70 km od Olomouce. První historické zmínky o něm jsou již z roku 1267 a až do roku 1947 se Jeseník jmenoval Frývaldov, (z německého Freiwaldau, místo zbavené lesa). Dnes zde žije téměř 12 tisíc stálých obyvatel. Centrem města je Radnice uprostřed náměstí a nedaleká Vodní tvrz postavená již ve 13. stol. s Vlastivědným muzeem Jesenicka a se stálou interaktivní expozicí čarodějnických procesů na Jesenicku v 17. století.

Zhruba 5 km nad samotným městem Jeseník, uprostřed hustých lesů ve výšce 620 m n. m. se nalézají nejnavštěvovanější lázně na Moravě – Priessnitzovy léčebné lázně, které založil roku 1822 legendární „vodní doktor“ a místní rodák Vincenz Priessnitz. Jeho léčba, převážně respiračních a nervových onemocnění byla založena na přísném režimu, dlouhých vycházkách a koupelích ve studené vodě (vodoléčbě), které si nejdříve odzkoušel sám na sobě, při smrtelné nemoci, kterou v mládí prodělal.

Lázně využívají příznivé klimatické podmínky místní horské krajiny a léčebnou sílu osmdesáti vodních pramenů. Ve zdejších lázních se léčilo mnoho známých osobností jako např. spisovatel N. V. Gogol nebo skladatel Franz List. V Priessnitzově rodném domě naleznete jeho muzeum a v okolí lázní pak vede naučná stezka Vincenze Priessnitze. Ta vás provede „Cestou filozofů“ lesními pěšinami po Studničním vrchu mezi léčivými vodními prameny. V areálu lázní pak můžete navštívit saunu, posilovnu, tenisové kurty, minigolf nebo světový unikát - Balneopark.


Nad městem Jeseník pak můžete navštívit nepřehlédnutelnou kamennou 26 m vysokou rozhlednu Zlatý Chlum v nadmořské výšce 875 m n. m., která zde stojí již od roku 1898 a z níž máte výhledy na Jeseník, Rychlebské Hory i Kralický Sněžník.

GPS: 50.2293703N, 17.2046431E 

https://www.jesenik.org

Novinky

SVATOMARTINSKÉ HUSÍ HODY

Přijďte ochutnat Svatomartinskou husu a letošní mladé víno. Nechte skloubit chuť vína a husího masa v příjemném prostředí penzionu Aurum. Neváhejte a co nejdříve si rezervujte místo: tel. číslo: 605 554 554, e-mail: info@penzion-aurum.cz

Aktuality | 16. 10. 2019

Postavíme pro Vás nové chatky

V budoucnu bychom chtěli rozšířit náš areál o 2 (možná 3) nové chatky. Je v plánu také rozšíření restaurace a vybudování wellness přímo v našem areálu penzionu Aurum. Máte se tedy na co těšit.

Aktuality | 05. 06. 2019

Všechny aktuality

Guestbook

Všechny příspěvky