Jeseník

Město Jeseník + Priessnitzovy léčebné lázně + Rozhledna Zlatý Chlum

Slezské město Jeseník je kulturní, dopravní i turistickou tepnou jesenického kraje. Leží v samotném srdci nádherných hor - Hrubého Jeseníku a je vzdálené cca 70 km od Olomouce. První historické zmínky o něm jsou již z roku 1267 a až do roku 1947 se Jeseník jmenoval Frývaldov, (z německého Freiwaldau, místo zbavené lesa). Dnes zde žije téměř 12 tisíc stálých obyvatel. Centrem města je Radnice uprostřed náměstí a nedaleká Vodní tvrz postavená již ve 13. stol. s Vlastivědným muzeem Jesenicka a se stálou interaktivní expozicí čarodějnických procesů na Jesenicku v 17. století.

Zhruba 5 km nad samotným městem Jeseník, uprostřed hustých lesů ve výšce 620 m n. m. se nalézají nejnavštěvovanější lázně na Moravě – Priessnitzovy léčebné lázně, které založil roku 1822 legendární „vodní doktor“ a místní rodák Vincenz Priessnitz. Jeho léčba, převážně respiračních a nervových onemocnění byla založena na přísném režimu, dlouhých vycházkách a koupelích ve studené vodě (vodoléčbě), které si nejdříve odzkoušel sám na sobě, při smrtelné nemoci, kterou v mládí prodělal.

Lázně využívají příznivé klimatické podmínky místní horské krajiny a léčebnou sílu osmdesáti vodních pramenů. Ve zdejších lázních se léčilo mnoho známých osobností jako např. spisovatel N. V. Gogol nebo skladatel Franz List. V Priessnitzově rodném domě naleznete jeho muzeum a v okolí lázní pak vede naučná stezka Vincenze Priessnitze. Ta vás provede „Cestou filozofů“ lesními pěšinami po Studničním vrchu mezi léčivými vodními prameny. V areálu lázní pak můžete navštívit saunu, posilovnu, tenisové kurty, minigolf nebo světový unikát - Balneopark.


Nad městem Jeseník pak můžete navštívit nepřehlédnutelnou kamennou 26 m vysokou rozhlednu Zlatý Chlum v nadmořské výšce 875 m n. m., která zde stojí již od roku 1898 a z níž máte výhledy na Jeseník, Rychlebské Hory i Kralický Sněžník.

GPS: 50.2293703N, 17.2046431E 

https://www.jesenik.org

Novinky

Dárkový poukaz

Pobyt v penzionu Aurum můžete darovat prostřednictvím dárkového poukazu. Dárkový poukaz našeho penzionu je vhodný, pokud chcete darovat dovolenou nebo příjemně strávený prodloužený víkend. Ať už se jedná o dárek k narozeninám, k výročí, nebo bude použit jako vánoční dárkový poukaz. Dárkový poukaz vystavujeme na požadovanou částku, nebo na počet nocí pro požadovaný počet osob Dárkový poukaz se vždy vystavuje na konkrétní jméno (nebo jména). Termín pobytu není nutné znát předem, termín si může vybrat obdarovaný po obdržení poukazu. Dárkové poukazy jsou platné až po jejich uhrazení. Dárkový poukaz se platí převodem Dárkový poukaz je vhodný i jako dárek, který vyřizujete na poslední chvíli – zaslané .pdf si můžete vytisknou i na domácí tiskárně

Aktuality | 19. 12. 2019

SVATOMARTINSKÉ HUSÍ HODY

Přijďte ochutnat Svatomartinskou husu a letošní mladé víno. Nechte skloubit chuť vína a husího masa v příjemném prostředí penzionu Aurum. Neváhejte a co nejdříve si rezervujte místo: tel. číslo: 605 554 554, e-mail: info@penzion-aurum.cz

Aktuality | 16. 10. 2019

Všechny aktuality

Guestbook

Všechny příspěvky